Lehet sírni, hogy jaj, jönnek a multik, meg a bevásárlóközpontok, és csak a multiplex mozik maradnak életben. Meg az imax, meg a 3D. Sírni lehet, ez is kell, már mint a nagy is kell, de a kicsi is. Miért? Sokkal jobban csattan a csók egy meghitt, sötét kis moziban, ahol sokszor sokkal kevesebben is vannak, jobban esik a fröccs a kis pultnál, és talán azt is kijelenthetjük, hogy otthonosabb a környezet, a pultos lány kedvesebben mosolyog, és nem csak unottan tuszkolja bele a 10 literes zacskóba a 11 liternyi pattogatott kukoricát.
Mindezeken túl a kis mozik sokkal jobban rá vannak kényszerítve, hogy érdekes, visszatérő kis fesztiválokat szervezzenek, egy-egy vonulatra, rendezőre, témára építve. Meg koncerteket, kiállításokat, stb. Olyan kisebb kultúr-programokkal színesítve a fővárosi életet, ami más környezetben nehezen elképzelhető. Mikor vége a vetítésnek, kifut a film, az élet itt még zajlik, olykor hajnalig tartó bulival. Vagy csak egy csendes beszélgetés keretében.
De.
„A napokban a Kino és a Tabán mozi türelmetlen fizetési felszólításban részesül az ingatlanok tulajdonosától, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő Budapest Film Zrt-től. Mint már hónapok óta olvasható a sajtóban, az artmozik egyre nehezebb helyzetben vannak: 2011-től az állami, 2012-től pedig a fővárosi támogatás is megszűnt számukra, hiába látnak el központilag támogatandó közfeladatot. Az üzemeltetők a mai napig várják, hogy a sokszor ígérgetett támogatási rendszer újjáéled, s az átmeneti időszakban hiába igyekezték költségeiket csökkenteni, mégis tartozásokat halmoztak fel.
A Magyar Nemzeti Filmalap márciusban kiírt, de még nem folyósított „gyorssegély” támogatása a három említett mozi mindegyikében nagyban segítené a tartozások leküzdését, de úgy tűnik, a fővárosnak már nem áll szándékában erre tovább várni. A fizetési felszólítás egyértelmű: a teljesítés elmaradása esetén 8 napon belül a szerződés azonnali hatályú felmondására kerülhet sor az említett mozikban. Ha ez történik, Budapesten a fővárosi tulajdonú artmozik és az állami kézben lévő Örökmozgó mellett már csak a Cirko-gejzír üzemelne önálló, magánkézben lévő egységként.
A nehéz helyzetbe került üzemeltetők abban reménykednek, hogy a Fővárosi Önkormányzat, ha már a támogatást tavaly óta megvonta ezektől az intézményektől, legalább a bérleti díj fizetéssel kapcsolatban belátó lesz még egy ideig, tekintettel arra, hogy a mozik a fővárosi kulturális élet gazdagabbá tételéért dolgoznak nap mint nap.”
Azért ezek a mozik többet is érdemelnének, mint némi belátást a bérleti díj tekintetében. Például talán érdemes lenne felülbírálni a fővárosi támogatás visszaállítását, vagy talán nem nagy kérés: a még nem folyósított „gyorssegélyt” kiutalni. És olyan pályázati rendszert kialakítani a kismozik részére, amely nem csupán segélyként fogható fel, amely inspirálhatja a szevezőket, a kismozik üzemeltetőit is, hogy további érdekes, színes programokat állítsanak össze. Olyanokat, amire azért persze sokan kíváncsiak lehetnek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UPDATE:
Szolidaritás a Kino mozival
“Döbbenten fogadtuk a hírt, hogy a bezárás közvetlen veszélye fenyegeti a Kino mozit. Mivel a Cirko-Gejzír is a túlélésért küzd, tökéletesen átérezzük a Kino helyzetét.
Ezért is döntöttünk úgy, hogy egy szolidaritási akció keretében támogatjuk a profilban hozzánk közel álló Kino mozit. A Cirko-Gejzír 2012. június 28. és július 4. közötti, egy heti bevételét felajánlja a Kino mozi számára. Reméljük, hogy ebben az időszakban minél több néző látogat el a Cirko-Gejzírbe és nézi meg premier előtt a Kínai elvitelre című filmünket.
Egyben arra buzdítjuk a többi artmozit, kulturális intézményt is, hogy csatlakozzon hozzánk vagy hirdesse meg a saját szolidaritási akcióját” – olvasható a Cirko honlapján.